بایدها و نبایدهای کودهای آلی


کودهای آلی مانند کودهای مصنوعی استفاده نمی شوند. آنها به جای بانداژ یک رویکرد کامل گیاهی هستند و ممکن است به کمی توجه بیشتر نیاز داشته باشند (نه خیلی بیشتر، نگران نباشید). با این حال، در طول زمان نتایج می تواند بسیار برتر باشد.

برای آشنایی با تفاوت‌های کودهای آلی و مصنوعی و برخی از کارهایی که باید هنگام استفاده از آنها انجام دهید و نباید انجام دهید، ادامه مطلب را بخوانید.

کود آلی چگونه متفاوت است؟

همه کودها، چه ارگانیک یا مصنوعی، با هدف تامین مواد مغذی برای گیاهان استفاده می شود. کودهای آلی موادی هستند که از گیاهان و موجودات زنده به دست می‌آیند، چه به طور مستقیم، مانند برگ‌های پوسیده و بریده‌های علف در توده‌های کمپوست شما، یا در درجه دوم، مانند کود، پودر استخوان یا امولسیون ماهی.

از آنجایی که کود آلی زمانی یک موجود زنده بود، حاوی مواد مغذی درشت و ریز مغذی موجود در مواد اولیه خود است. برای اطلاعات بیشتر در مورد موارد خاص، پست وبلاگ ما را بررسی کنید مواد تشکیل دهنده کود آلی.

کودهای مصنوعی ترکیبی از سه ماده مغذی اصلی – نیتروژن، فسفر و پتاسیم – در نسبت‌های مختلف به‌علاوه مقداری مواد پرکننده بی‌اثر در کارخانه هستند. در حالی که برخی از کودهای مصنوعی ممکن است حاوی مواد مغذی دیگری باشند، اما اغلب این کودها مانند کودهای آلی این محدوده را ندارند.

معدنی سازی مواد مغذی

گیاهان مواد مغذی را به شکل معدنی خود جذب می کنند. کانی سازی فرآیندی است که ارگانیسم های خاک کار خود را انجام می دهند و بقایای آلی را تجزیه می کنند. به عنوان مثال، پروتئین موجود در سلول های گیاهی در حال پوسیدگی می تواند توسط باکتری های خاک به اشکال قابل استفاده از نیتروژن تجزیه شود. به همین دلیل، کودهای آلی اغلب با رهش آهسته در نظر گرفته می شوند، به این معنی که سود آنها در طول زمان مشخص می شود، نه فوراً مانند بسیاری از مواد مصنوعی.

فرآیند کانی‌سازی به این دلیل است که کودهای آلی گیاهان را در طول زمان تغذیه می‌کنند و مواد مغذی به جای اینکه مستعد شسته شدن باشند، در خاک نگهداری می‌شوند. کودهای مصنوعی نیازی به معدنی شدن ندارند و به سرعت به گیاهان تغذیه می کنند، اما نیاز به استفاده مجدد مکرر دارند. مواد مصنوعی آهسته رهش برای کاهش سرعت انحلال آنها تحت درمان قرار می گیرند و سعی می شود فرآیند تغذیه یکنواخت مواد آلی را تکرار کنند.

بایدها و نبایدهای کود آلی

  • انجام دادن نرخ رهاسازی کودهای آلی یا چارچوب زمانی در دسترس را در نظر بگیرید – همه آنها یکسان نیستند. در حالی که بسیاری از کودهای مصنوعی فوراً در دسترس هستند، محصولات ارگانیک زمان بر است، و متفاوت است. استفاده از محصولات ارگانیک بسته بندی شده آسان است و ممکن است روی کیسه به عنوان آهسته رهش یا بدون شناسایی شناخته شوند.

گیاهانی با رشد سریع مانند ذرت و سیب زمینی از محصولات با رهش سریعتر سرشار از نیتروژن مانند آرد خون، امولسیون ماهی و کودهای مرغوب سود می برند. کمپوست ها، وعده های غذایی پر و وعده های استخوانی مواد مغذی را با سرعت متوسط ​​آزاد می کنند و محصولاتی مانند برگ ها و سوزن های کاج دیرتر از بین می روند (و به طرز شگفت انگیزی به عنوان مالچ عمل می کنند).

  • انجام دادن کود کافی بمالید هنگامی که از مواد مصنوعی به ارگانیک تغییر می کنید، ممکن است از حجم بالای محصولات توصیه شده برای کاربرد شگفت زده شوید. مقدار بیشتر به این دلیل است که کودهای آلی در یک کارخانه متمرکز نمی شوند. مثل همیشه، دستورالعمل های روی بسته را دنبال کنید.
  • انجام دادن استفاده از کودهای آلی به عنوان یک رویکرد کل سیستم، با استفاده از مدیریت یکپارچه آفات و سایر اقدامات بهداشتی خاک.
  • انجام دادن از چندین روش استفاده کنید و بهترین روش را پیدا کنید. برخی از باغبانان متوجه می شوند که برای رشد باغ های زیبا، یک پوشش سالانه با کمپوست تمام چیزی است که نیاز دارند. برخی دیگر ممکن است نیاز به افزودن کود آلی در زمان کاشت و دوباره هر چند ماه یکبار داشته باشند.

ممکن است از استفاده از محلول های برگی در حین آبیاری گیاهان خود لذت ببرید، یا شاید ترجیح دهید آن را به صورت نواری در پایه گیاهان بمالید و برای مدتی این کار را انجام دهید. آنچه برای شما مناسب است و راهی را که دوست دارید باغبانی کنید انتخاب کنید.

در اینجا برخی از مواردی که از کودهای آلی نباید استفاده کنید آورده شده است

  • نکن مزایای استفاده از کودهای آلی – بهبود ساختار خاک، افزایش ظرفیت نگهداری آب، سطوح متعادل مواد مغذی، جمعیت میکروبی خاک سالم تر و فعال تر – با درگیر شدن در اقدامات مضر مانند خاکورزی سنگین یا استفاده خشن از آفت کش ها را نفی کنید.
  • نکن انتظار نتایج فوری باغبانی ارگانیک تا حدی در مورد کار با فرآیندهای طبیعت است، نه اجبار کردن آنها. با گذشت زمان، مزایای روش های ارگانیک باعث می شود باغ شما فوق العاده به نظر برسد، اما در آخر هفته اتفاق نخواهد افتاد. نظارت و در صورت لزوم تنظیم کنید.
  • نکن بیش از حد اعمال شود. در حالی که استفاده بیش از حد از مواد ارگانیک دشوارتر است، هنوز هم می توان آن را انجام داد. کود اضافی می تواند گیاهان را بسوزاند یا از بین برود و به حوضه ختم شود. محصولاتی مانند کمپوست نسبتاً خوش خیم هستند، اما استفاده زیاد از محصولات قوی تر مانند کنجاله خون می تواند باعث مشکلات نیتروژن اضافی شود.
  • نکن آزمایش خاک را فراموش کنید اگر قبل از کاشت بهار یکی از آن ها را دریافت نکردید، اشکالی ندارد. اکنون می توانید یکی از کارها را انجام دهید – خیلی دیر نیست. با تماس با دفتر توسعه شهرستان خود شروع کنید. آزمایش خاک بینش هایی را در مورد مسائل خاصی که ممکن است داشته باشید ارائه می دهد و به شما امکان می دهد کاربرد کود را با نیازهای خاص خود تنظیم کنید.

به عنوان مثال، آزمایش خاکی که فسفر و پتاسیم کافی را نشان دهد اما سطوح نیتروژن بسیار پایین را نشان دهد، بیشتر از یک محصول نیتروژن بالا و کمتر از یک کود متعادل یا همه منظوره سود می برد. با گذشت زمان، انتشار آهسته تر مواد آلی در خاک و افزایش فعالیت میکروبی خاک، پروفایل مواد مغذی را متعادل می کند.

استفاده از کودهای آلی یک راه عالی برای شروع مسیر باغبانی ارگانیک (مورد علاقه ما) و احساس خوبی نسبت به آنچه می‌روید و می‌خورید است. برای اطلاعات بیشتر باغبانی ارگانیک، برخی از منابع دیگر را در وبلاگ ما بررسی کنید، مانند این پست در طرز تهیه چای کود.