قیمت بالای انرژی ادامه دارد


قیمت گاز اندکی کاهش یافته است، اما خطرات کمبود همچنان بر آن حاکم است. ABN Amro برآوردهای گاز را به سمت بالا اصلاح کرده است. در حال حاضر، قیمت بنزین پایین تر است، اما بانک به عدم قطعیت های پنهان اشاره می کند. برای کل بازار انرژی، هفته گذشته نیز چنین بود. AgroEnergy گزارش می دهد که قطعی نیروگاه هسته ای فرانسه باعث افزایش قیمت برق شده است. در مورد آن اینجا بیشتر بخوان. در زیر گزارش ABN Amro با تمرکز بر گاز را بررسی می کنیم.


بخش باغبانی گلخانه ای تحولات انرژی فعلی را زیر نظر دارد.

روسیه در مقابل LNG
از اواسط دسامبر به بعد، قیمت تسهیلات انتقال عنوان (TTF) در اروپا بالاتر از قیمت گاز در آسیا (LNG ژاپن/کره) بود. نتیجه این بود که تانکرهای LNG (تانکرهایی با گاز طبیعی مایع) بیشتری به اروپا آمدند. حتی برخی از این نفتکش ها در حال حرکت به سمت آسیا بودند، اما به عقب برگشتند. علاوه بر این، متخصصان بانکی متوجه شدند که در ابتدای سال تغییری در قراردادهای سالانه جاری رخ داده است. اولین قرارداد معامله شده از سال 2022 (CAL22) به سال 2023 (CAL23 = سال تقویم فعلی +1) تغییر کرد. از آنجایی که انتظارات بازار برای سال 2023 نسبت به سال 2022 مطلوب تر است (با همه ابهامات موجود در مورد عرضه گاز)، قیمت CAL23 به طور قابل توجهی پایین تر بود.

این واقعیت که سهام در اروپا به خصوص پایین است تا به حال شناخته شده است. علاوه بر این، در حال حاضر تقریباً گازی از روسیه به اروپا جریان ندارد. در کوتاه مدت، اروپا به گاز اضافی روسیه یا – به شکل LNG – از کشورهایی مانند ایالات متحده، استرالیا یا قطر وابسته است. در 7 ژانویه قیمت LNG در آسیا دوباره از قیمت TTF بالاتر رفت. سوال این است که آیا سهم گاز طبیعی مایع موجود که هنوز قرارداد نشده است به اروپا خواهد آمد یا اگر این وضعیت برای مدت طولانی‌تری ادامه پیدا کند، دوباره بالاترین قیمت انتخاب خواهد شد؟ این بدان معنی است که مسیر دوباره تغییر خواهد کرد و به سمت چین حرکت خواهد کرد.

برآوردهای گاز اصلاح شده به سمت بالا: گاز در تمام طول سال گران خواهد بود
چگونگی توسعه قیمت بنزین در هفته های آینده به شدت به شرایط آب و هوایی بستگی دارد. علاوه بر این، وضعیت متشنج ژئوپلیتیک اطراف روسیه و اوکراین نیز رصد خواهد شد. در صورت تشدید تنش، نه تنها شانس در دسترس قرار گرفتن خط لوله NordStream 2 به حداقل کاهش می یابد. همچنین شانس زیادی وجود خواهد داشت که روسیه فشار بر صادرات نفت و گاز به اروپا را حفظ کند و (احتمالاً) فقط به توافقاتی که قبلا انجام شده است پایبند بماند.

اما حتی بدون تشدید تنش، بازار گاز همچنان پرتنش است. ذخایر کم گاز و دشواری افزایش واردات گاز، قیمت گاز را برای مدت طولانی تری بالا نگه می دارد. نه تنها موجودی انبارها در پایان این زمستان بسیار پایین خواهد بود، بلکه جبران به موقع آنها برای زمستان آینده (2022-2023) نیز دشوار خواهد بود. پس از اینکه دولت جدید آلمان نشان داد که NordStream 2 ممکن است اصلاً راه اندازی نشود، متخصصان بانک شاهد یک جهش بزرگ در منحنی رو به جلو TTF (مجموعه قیمت‌ها برای تحویل در آینده) بودند. در حالی که قبلاً فقط قیمت گاز با تحویل تا مارس 2022 به شدت افزایش یافته بود، اکنون همه قیمت‌ها تا مارس 2023 افزایش یافته است. این نشان می‌دهد که بازار اطمینان کمی دارد که انقباضات تا قبل از پایان زمستان آینده کاهش می‌یابد.

افزایش احتمالی تولید گاز از میدان گرونینگن که اخیرا اعلام شده است با هدف کاهش قیمت گاز نیست. افزایش مورد انتظار از 3.9 به 7.6 میلیارد متر مکعب تنها جایگزین گازی خواهد شد که الف) نمی تواند در کارخانه نیتروژن در زیدبروک تولید شود و ب) تقاضای آلمان برای گاز کم کالری را برآورده می کند. بنابراین ABN Amro انتظار ندارد این تولید اضافی به کاهش قیمت گاز کمک کند.

این بانک همچنین برآوردهای خود را برای TTF افزایش داده است. به ویژه، قیمت ها در طول دوره های زمستانی به طور قابل توجهی اصلاح شده است. برای سه ماهه اول سال جاری، بانک انتظار دارد میانگین قیمت 50 یورو در مگاوات ساعت (قبلاً 40 یورو در مگاوات ساعت) باشد. این یک زمستان متوسط ​​و بدون تنش های ژئوپلیتیکی با روسیه را فرض می کند. در صورت تشدید تنش و/یا زمستان شدید (در اروپا و/یا در آسیا)، قیمت گاز حتی ممکن است به طور موقت به طور قابل توجهی بالاتر رود. پیش بینی اینکه اوج قیمت در چنین شرایطی کجا می تواند باشد غیرممکن است. سناریویی که در آن قیمت ها کمتر از سناریوی پایه بانکی باشد، به ویژه در صورت افزایش قابل توجه صادرات گاز از روسیه به اروپا قابل تصور است.

مانیتور انرژی ABN Amro را از 14 ژانویه 2022 در اینجا مشاهده کنید.