چگونه از کود اسب در باغ خود استفاده کنید – باغبان ناامید


هیچ باغبان خوبی هرگز پیشنهاد یک کود اسبی که به خوبی کمپوست شده است را رد نمی کند. حتی ممکن است برخی از زانوها با ذکر لجن ضعیف شوند. چرا؟ زیرا کود اسب یک کود طبیعی فوق العاده، تهویه کننده خاک و تقویت کننده کرم های خاکی است. برای گیاهان برگی که همیشه تشنه نیتروژن هستند، واقعاً هیچ چیز بهتر از یک انبوه آب مناسب نیست. نیتروژن به سرعت از خاک در طول ماه های زمستان شسته می شود، بنابراین استفاده سالانه کود دامی، ترکیب آلی عالی را فراهم می کند. گیاهان گلدار و بارده نیز به پتاسیم و فسفر نیاز دارند و اگرچه کود اسبی حاوی این عناصر کمتر است، اما به این راحتی از خاک از بین نمی روند. هر دو را می توان با استفاده از خون، ماهی و استخوان تکمیل کرد، که من حداقل دو بار در سال به طور آزادانه آن را به سهم خود اعمال می کنم. حالا می دانید که چرا گل محمدی و آفتابگردان ما اینقدر خوشحال به نظر می رسند!

چالش بزرگ کود اسب در دست گرفتن آن است. به احتمال زیاد، اگر در حومه شهر زندگی می کنید، از قبل یک منبع قابل اعتماد دارید. اگر نه، از اطراف بپرسید و کسی حاضر خواهد شد راز کثیف خود را با شما در میان بگذارد. هنگامی که قرار گرفتید، با این چالش مواجه خواهید شد که آن را به خانه و باغ خود برسانید. کود اسبی طبیعتاً حجیم است و برای ایجاد تفاوت به مقدار مناسبی از آن نیاز دارید. همچنین می تواند سنگین باشد، به خصوص زمانی که خیس باشد. اگر می توانید آن را تحویل بگیرید، این کار را انجام دهید و تا جایی که می توانید تحویل بگیرید. یک تن کود به اندازه ای که تصور می کنید نمی رود. اگر چیزی باقی مانده است، می توان آن را در گوشه ای رها کرد تا به پوسیدگی ادامه دهد تا زمانی که آماده استفاده از آن شوید، یا همیشه دوستانی وجود خواهند داشت که مشتاق هستند اگر دستان شما را بردارید. مطمئن شوید که کود اسب شما از کجا آمده و چگونه ذخیره شده است، زیرا گاهی اوقات ممکن است با علف کش ها، ریشه علف های هرز چند ساله یا بذر علف های هرز آلوده شود. نگران ظاهر کاه، تراشه های چوب یا خاک اره نباشید. بیشتر ارزش کود در بستر حیوانات آغشته به ادرار است که به ویژه دارای نیتروژن بالایی است. با این حال، اگر هنوز خیلی شل و زرد است، کود شما به اندازه کافی پوسیده نشده است. تا زمانی که ماده طبیعی به درستی تجزیه نشود، نیتروژن از خاک “دزدیده می شود” که برعکس آنچه شما می خواهید است. مانند همیشه در باغبانی، صبر یک فضیلت است.

ما خوش شانس هستیم، زیرا هر ژانویه دوست ما با یک جعبه اسب پر از “طلای سیاه” از کنت شمالی پایین می آید. این ماده باشکوه به مدت پنج یا شش سال در حال پوسیدگی بوده است و تا آن زمان بی‌بو، شکننده و به رنگ یک براونی شکلاتی است. هر بیل پر با کرم های قرمز کوچک به طور مثبت می پیچد. سن بسیار مهم است، زیرا کود اسب تازه می تواند دارای آمونیاک زیادی باشد که به برگ ها و ریشه گیاهان شما آسیب برساند. در این مرحله نیز بوی بدی خواهد داشت. برخی منابع پیشنهاد می کنند که استفاده از کود اسب در باغ پس از سه تا شش ماه خوب است، اما در این سن هنوز هم می تواند نسبتاً درشت، سوزاننده و حجیم باشد. پس از چند سال شروع به کمپوست شدن خوب می‌کند، و در حالی که ممکن است برخی از سطوح مواد مغذی کاهش یافته باشد، بافت کود بسیار بهبود می‌یابد. بعد از پنج یا شش سال، اثری از کاه بسیار کم است و کود به قوام زیبایی و شکنندگی می رسد.

هنگامی که کود خود را به دست آوردید، می توانید انتخاب کنید که با چه کاری انجام دهید. در پاییز روی تخت ها و حاشیه ها یا زیر درختان پخش کنید، کرم های خاکی تا بهار کارهای زیادی را برای شما انجام خواهند داد. اگر در زمستان یا در اوایل بهار استفاده شود، ممکن است به چنگال کردن کود دامی کمک کند تا به طور مساوی در لایه بالایی خاک توزیع شود. من تمایل به تنبلی دارم و این را رها می کنم تا زمانی که بستر را بکارم و سپس می توان کود را همزمان با کاشت درآورد. اگر بذرها را بکارید، عاقلانه است که مستقیماً روی مالچ کود نپاشید، زیرا برای جوانه زنی موفق خیلی غنی و توده ای خواهد بود. اگر می خواهید کود خود را در آن حفر کنید، در حین کار آن را به کف سنگرها اضافه کنید. افزودن کود دامی به خاک یک راه عالی برای بهبود حفظ آب آن است. محصولاتی مانند ذرت شیرین، کلم بروکسل، کلم پیچ و لوبیا رانر به شما پاداش می دهد که به طور منظم کمک های سخاوتمندانه ای را اضافه کنید. در مورد اینکه چه مقدار کود باید استفاده شود، نمی‌توانید مانند کودهای شیمیایی در کود زیاده روی کنید. تا زمانی که روی بالای تخت‌های مرتفع شما آبشار نداشته باشد، خوب است و به محض اینکه کرم‌ها شروع به کار کنند، به زودی فرو می‌نشیند. جایی که نمی‌خواهید کود دامی بمالید، مکانی است که امیدوارید گل‌های وحشی ایجاد کنید. کود باعث می شود خاک بیش از حد غنی شود و علف های درشت رقابتی و علف های هرز چند ساله را ترغیب می کند.

کودهای حیوانی دیگری مانند گاو، خوک و طیور در دسترس هستند، اما به ندرت از این کودها به تنهایی یا به مقدار استفاده می شود زیرا بسیار غلیظ هستند. کود اسب بسیار بهترین کود عمومی است زیرا غنی از مواد آلی و بسیار لطیف تر است. کمپوست قارچ مصرف شده یک بهبود دهنده ساختار خوب است، اما برای افزودن مواد مغذی به خاک چندان مفید نیست. همچنین تمایل به قلیایی دارد، بنابراین نباید در خاک های قلیایی (گچی یا آهکی) مانند خاک ما در Thanet استفاده شود.

از الان تا مارس بهتر است کود اسبی را به تخت‌ها و حاشیه‌های خود اضافه کنید، به شرطی که به خوبی پوسیده شده باشد، اگر تازه‌تر است، باید آن را در پاییز بمالید و اجازه دهید هوای زمستان قبل از کاشت مقداری از قدرت خام را از آن خارج کند. خاک های ضعیف، سبک و خشک بیشترین سود را از هر نوع ماده آلی می برند، زیرا به افزایش وزن و حفظ رطوبت کمک می کند. گفته می‌شود خاکی که سالانه به مدت سه سال در آن کود استفاده می‌شود ده برابر تعداد کرم‌های خاکی دارد و این قطعاً در سهم ما قابل توجه است.

اگرچه هنگام استفاده از کود اسب در باغ خود بهترین روش وجود دارد، اما نکته اصلی این است که سوار شوید و آن را اضافه کنید. به شرطی که تازه از حیاط اسب خارج نشده باشد، نمی توانید خیلی اشتباه کنید. TFG.