نحوه کاشت و مراقبت از پیازهای آماریلیس: راهنمای کامل – وبلاگ باغبانی و پیاز گل


آماریلیس یک گیاه آپارتمانی با رنگ روشن است که معمولاً در گل فروشی ها به فروش می رسد. پیازهای آماریلیس برای مدت طولانی شکوفا می شوند و به فضای زیادی نیاز ندارند. گل آذین آن از عاشقانه ترین سایه ها مدتهاست که قلب باغبانان با تجربه را جادو کرده است.

آماریلیس، گلی با تاریخچه عجیب و نمادین عمیق

گل های آماریلیس در نزدیکی سواحل آفریقای جنوبی کشف شد. پس از حضور در اروپا در 17هفتم قرن، به سرعت به محبوب ترین گیاه عجیب و غریب باغبان تبدیل شد. در اصل، نام گل از کلمه یونانی “amarysso” گرفته شده است“، به معنای “درخشیدن” است. آماریلیس اولین بار در شعر ویرژیل در مورد چوپانی که توسط خدایان المپیک به گلی زیبا تبدیل شده است توصیف شد.

امروزه این گیاه نمادی از جذابیت طبیعی، لطافت همراه با قدرت درونی و انعطاف پذیری است. اعتقاد بر این است که آرزویی که در طول فرآیند کاشت پیاز ایجاد می شود همیشه محقق می شود.

تفاوت آماریلیس و هیپستروم

باغبان های مبتدی اغلب آماری را اشتباه می گیرندllis با Hippeastrum، گاهی اوقات این دو نام را به عنوان مترادف ذکر می کند. در واقع، هر دو گونه متعلق به یک خانواده تنها با چند تفاوت گیاه شناسی هستند. به عنوان مثال، خانواده آماریلیس شامل حدود 70 جنس و بیش از 1000 گونه گل است که در سراسر جهان رایج است. علاوه بر این، آماریلیس دارای رایحه ای شیرین و ملایم است، در حالی که Hippeastrum هیچ بویی ندارد.

رشد و طول عمر آماریلیس

یک تصور اشتباه رایج وجود دارد که طول عمر آماریلیس چهار تا شش هفته طول می کشد و پس از گلدهی پژمرده می شود. نگهداری مناسب که شامل بازآفرینی شرایط رشد طبیعی است به گل اجازه می دهد 2-3 بار شکوفا شود. پس از یک مرحله خواب، آماریلیس ریشه های جدیدی تولید می کند.

دوره طبیعی برای لامپ های داخلی اجباری از دسامبر تا آوریل است. در این مرحله، لامپ ها کمتر مستعد تخلیه هستند و دوره بهار تا تابستان بهترین زمان برای بازسازی است. آماریلیس اغلب از پیاز یا بذر در مراحل زیر رشد می کند:

کاشت پیاز آماریلیس

باغبانان کاشت آماریلیس را به عنوان پیاز پیشنهاد می کنند، اما کشت آن از دانه های خریداری شده در فروشگاه سریعتر است.

گلدهی

مرحله گلدهی 15-20 روز طول می کشد. در این دوره، کوددهی مکرر و مرطوب کردن کم گیاه (به جز پیازهای آن) بسیار مهم است زیرا آماریلیس در این زمان برای تولید گل آماده می شود.

استراحت كردن

با شروع بهار، ساقه به سمت افتادگی می رود و جوانه های گل محو می شوند. خواب باید حداقل سه ماه طول بکشد و به آماریلیس فرصت رشد مجدد و بهبودی بدهد.

رو به رشد

لامپ هایی که پس از خواب بیدار می شوند به نور خورشید یا نور مصنوعی همراه با آبیاری منظم نیاز دارند. پس از این مدت، پیاز برگ تولید می کند که منجر به ساقه می شود و سپس دوباره شکوفا می شود.

راهنمای کاشت پیاز آماریلیس

آماریلیس می تواند به راحتی در داخل خانه رشد کند. برای کاشت آن در داخل، باید ظرف را آماده کنید و پیاز را از خاک تمیز کنید. یک گلدان پلاستیکی کوچک در نهایت به دلیل ساقه بلند و سیستم ریشه سنگین سقوط می کند، بنابراین خرید یک ظرف محکم ضروری است.

  • ظرف را با توجه به اندازه لامپ انتخاب کنید. بین لامپ و دیواره گلدان باید کمتر از 2 سانتی متر فاصله باشد.
  • سنگ ها را برای زهکشی قرار دهید و سپس خاک را اضافه کنید.
  • پیاز را در خاک غنی شده و کاملا بارور شده بکارید.
  • خاک را آبیاری کنید و بگذارید زهکشی شود.
  • از دسترسی به نور خورشید اطمینان حاصل کنید.

گل و گلدان بذر

اولین دانه ها بعد از 4-6 هفته ظاهر می شوند. دوره معمول بین شکوفه و تشکیل بذر 60 ​​روز است. آماریلیس می تواند خود گرده افشانی کند، همراه با تکثیر شناور. غلاف بذر معمولاً شامل 50 تا 80 دانه کوچک است. با این وجود، تولید غلاف به انرژی عظیمی از ساقه نیاز دارد، بنابراین به جز اینکه باید آماریلیس خود را تکثیر کنید و بذرها را بکارید، بهتر است گل های آن را از روی دستگیره های گوشتی سبز جدا کنید.

کاشت پیاز آماریلیس در گلدان

ظرف باید به اندازه کافی عمیق باشد تا گل به اندازه کافی رشد کند. از آنجایی که پیاز یک سیستم ریشه بسیار طولانی رشد می کند و رکود رطوبت برای یک گلدان گسترده اجتناب ناپذیر است، به جای گلدان پهن، یک گلدان عمیق را انتخاب کنید. قطر ظرف استاندارد برای یک لامپ با اندازه متوسط ​​نباید کمتر از 15 سانتی متر یا 2 لیتر باشد.

ممکن است برای جلوگیری از رکود آب در کف ظرف شن یا سنگ قرار دهید، اما این مرحله اجباری نیست. کمپوست مغذی گلدانی را از فروشگاه انتخاب کنید یا ذغال سنگ نارس، برگ و هوموس را با کربن غنی شده مخلوط کنید.

2/3 لامپ را در کمپو قرار دهیدخیابان تا آن گردن، 1/3 بالاتر از سطح باقی می ماند. توجه داشته باشید که نادیده گرفتن این قانون ممکن است منجر به گل مرده شود. گل را بلافاصله پس از کاشت آبیاری کنید تا خاک مرطوب شود. سپس ظرف را در یک منطقه آفتابی قرار دهید و گاهی تا مرحله جوانه زدن مرطوب کنید. به محض دیدن جوانه ها، به طور منظم آبیاری کنید.

مراقبت از Amaryllis داخلی اجباری

به یاد داشته باشید که نظافت منظم و پیروی از توصیه ها ممکن است به آماریلیس شما اجازه دهد تا سه بار شکوفا شود.

نورپردازی

آماریلیس به نور پراکنده خورشید نیاز دارد. حالت ایده آل برای آماریلیس شما جنوب شرقی و جنوب غربی خواهد بود. با توجه به اینکه گیاه آماریلیس از آفریقای جنوبی سرچشمه می گیرد، این گل از نور طبیعی سخاوتمندانه خورشید نمی ترسد.

پیشگیری از آفت

برای جلوگیری از بیماری های انگلی هر از گاهی برگ ها را پاک کنید، اما نه در دوره گلدهی آن. اگرچه رطوبت برای گل بسیار مهم نیست، اما اگر هوا خیلی خشک است، گاهی جوانه ها را اسپری کنید. باز هم، لامپ های خاموش نباید مزاحم شوند.

دما و آبیاری

در طول مرحله رشد فعال، گرما و نور کافی برای آماریلیس خود فراهم کنید. دمای مناسب 18-25 درجه سانتیگراد است. فقط زمانی که حداقل 10 سانتی متر جوانه زده اید، سخاوتمندانه آبیاری کنید.

پیرایش

پیاز می تواند 2-3 بار در سال رشد کند. بهترین نتیجه دیدن آماریلیس است که یک یا دو دمگل را بیرون می اندازد. اگر بیش از سه دم در سال رشد کند، کوتاه کردن آن الزامی است. در شرایط دیگر، ممکن است دوباره شکوفا نشود.

مراقبت از لامپ های آماریلیس موم شده

پیازهای موم شده روشی بدون عارضه برای ارائه آماریلیس به عنوان یک دکوراسیون تعطیلات هستند و از هیاهوی آبیاری یا کاشت آن جلوگیری می کنند. پایه کویل از سقوط گیاه جلوگیری می کند در حالی که پیاز هنوز می تواند به مدت شش هفته شکوفا شود. حفظ لامپ در دمای 20-22 درجه سانتی گراد باعث زنده ماندن آن می شود. این فرآیند برگشت پذیر است زیرا می توانید موم را جدا کنید، ساقه آن را ببرید و آماریلیس را به ظرف جدید پیوند بزنید.

چگونه می توان پیازهای آماریلیس را درست قبل از کریسمس شکوفا کرد

از آنجایی که آماریلیس اغلب یک گیاه کریسمس نامیده می شود، بیشتر باغبانان سعی می کنند به زور آن را شکوفا کنند. برای انجام این کار، چرخه رشد را با قرار دادن گیاه در حالت خواب و وادار کردن آن به رشد در مرحله گلدهی طبیعی تنظیم کنید.

کارآمدترین راه برای رشد اجباری یک گیاه قبل از کریسمس، کاشت یک پیاز در سپتامبر، سه ماه قبل از تعطیلات است. برای اطمینان از اینکه این کار را به درستی انجام می دهید، دو پیاز دیگر را در ماه های اکتبر و نوامبر پرورش دهید. به شرطی که هر گیاهی مرحله گلدهی متفاوتی داشته باشد، سه ماه تفاوت برای شکوفه دادن هر پیاز کافی است. حتی پس از یک بار کاشت، به زودی با زمان رشد منحصر به فرد آماریلیس خود آشنا می شوید و می توانید سالانه آن را به اجبار رشد دهید.

کاشت آماریلیس در خارج

زمان ایده آل برای پیوند آماریلیس در خارج از خانه اواخر بهار و اوایل تابستان است. بنابراین، لامپ از نور خورشید و خاک غنی استحکام کافی به دست می آورد. به زودی شاهد یک ساقه سبز بزرگ خواهید بود که گل های شاداب و ظریف را تضمین می کند. آماریلیس کاشته شده در بیرون بیشتر از آنچه در داخل گیاهان کاشته می شود عمر بیشتری می کند و برای تکثیر انحراف بیشتری تولید می کند.

آماریلیس را باید در محلی که نور آفتاب دریافت می کند کاشته شود. قبل از کاشت پیاز، خاک باید با کود آلی کافی غنی شود. در خاک نباید رکود آب وجود داشته باشد. در غیر این صورت، لامپ ریشه نخواهد داشت. بنابراین یک منطقه دشتی که آب در آن جمع می شود انجام نخواهد شد. در حالت ایده آل، شما باید لامپ را در زمین های مرتفع بکارید.

لامپ ها در فاصله 30 سانتی متری تا عمق گردن قرار می گیرند و قسمت بالایی را بالاتر از سطح زمین نگه می دارند. دوباره به لامپ ها آب دهید تا زمین مرطوب شود.

مراقبت از لامپ آماریلیس

نظافت با تمیز کردن پیاز بالغ از بافت مرده و کندن لایه‌های قهوه‌ای برای نمایان شدن یک پیاز سالم شروع می‌شود. علاوه بر این، آبیاری مناسب رشد کامل را تضمین می کند، بنابراین فقط 5 سانتی متر خاک خشک را مرطوب کنید و هرگز اجازه ندهید ظرف در آب خیس شود. در غیر این صورت، لامپ ممکن است پوسیده شود و آفات را جذب کند.

هنگامی که لامپ ها در مرحله جوانه زدن باز می شوند، ظرف را از نور مستقیم خورشید خارج کنید تا از سوختن جوانه های ملایم در زیر نور خورشید جلوگیری شود.

زمان ایده آل برای شکوفه دادن آماریلیس چه زمانی است؟

حدس زدن مرحله گلدهی با مراقبت مناسب و مرطوب کردن منظم ساده است. مانند هر گیاه پیازی زینتی، آماریلیس نیز مراحل خود را دارد. به شرطی که هیچ مرحله مهمی را نادیده نگیرید، مرحله گلدهی به صورت سالیانه در همان زمان اتفاق می افتد.

چقدر طول می کشد تا آماریلیس گل دهد؟

با نگهداری منظم، آماریلیس باید از شش هفته تا سه ماه پس از پیوند گلدهی کند. معمولاً گلدهی آماریلیس شما بیش از 8 هفته طول نمی کشد.

آماریلیس هر چند وقت یک بار شکوفا می شود؟

آماریلیس معمولا بیش از یک بار در سال شکوفا نمی شود. با نگهداری منظم و دوره استراحت و رشد تناوب متناسب با فاز منظم، گیاه شما این کار را برای سال‌های زیادی انجام خواهد داد.

چرا آماریلیس شکوفا نمی شود؟

برای وادار کردن آماریلیس به شکوفه دادن سالانه، باید دوره خواب را به درستی حفظ کنید، زیرا برای گیاه بسیار مهم است. در این مرحله، لامپ از تمام مواد مغذی برای جوانه زدن استفاده می کند. ضروری است که آماریلیس خود را مختل نکنید و به تدریج پس از خواب عمیق آن را احیا کنید. کود را تقویت کنید، گل را به نور خورشید برگردانید و به طور منظم آبیاری کنید. به زودی، پیاز ساقه های جدید را بیرون می اندازد و دوباره شکوفا می شود. اگر گیاه هنوز شکوفا نمی شود، مراحل زیر را دنبال کنید:

  • ظرف را در مکانی گرم (22-25 درجه سانتیگراد) قرار دهید و از تابش مستقیم نور خورشید خودداری کنید.
  • تا زمانی که ساقه های جدید را نبینید گیاه را آبیاری نکنید.
  • پس از دیدن یک ساقه، گلدان را در نور بیشتری قرار دهید و به تدریج آب دهید.
  • آبیاری را کم انجام دهید زیرا رطوبت بیش از حد باعث رشد برگها می شود نه ساقه.
  • فقط پس از دیدن یک دمگل 10-15 سانتی متری، به مرطوب کردن و کود دهی مانند حالت عادی اقدام کنید.

تعمیر و نگهداری بعد از بلوم آماریلیس

کلید یک گل سالم این است که اجازه دهید پس از دوره شکوفه دادن رشد کند. بریدن ساقه از تشکیل گلدان گیاه جلوگیری می کند و انرژی را برای رشد بیشتر حفظ می کند. ساقه معمولاً تا زمانی که زرد نشود بریده نمی شود، در حالی که ساقه سبز به فتوسنتز ادامه می دهد. پس از دوره گلدهی، آماریلیس خود را در یک منطقه نور خورشید قرار دهید و گهگاه کود دهید تا برگ های بلند و قوی ایجاد شود.

پیرایش بعد از شکوفه آماریلیس

پس از پایان دوره گلدهی گیاهان چند ساله قدیمی باید از ساقه خارج شوند. اگر ساقه فرو رفت، روش ساده برای بازیابی سریع آماریلیس با یک چاقوی تیز است. پس از کوتاه کردن ساقه، گیاه را به مدت حداقل 6 هفته مرطوب و کمپوست کنید تا به ترمیم آن کمک کنید.

انبار لامپ آماریلیس

می توانید ذخیره کنید لامپ آماریلیس اگر آنها را در مکانی خنک، خشک و سایه دار نگهداری کنید. پس از اتمام دوره گلدهی، ظرف را در یک اتاق گرم و ملایم با نور کافی خورشید نگهداری کنید.

اگر لامپ در یک دوره خواب برداشته شد، باید قبل از کاشت مجدد تمیز و کوتاه شود و بافت سالم بازیابی شود.

لامپ ها را کجا نگهداری کنیم؟

نگهداری پیازها در یخچال در دمای 4 تا 10 درجه سانتیگراد برای حفظ ریشه برای کاشت و تکثیر بیشتر کافی است.

آماریلیس گلی زیبا و نسبتاً بی دردسر است. با مراقبت مناسب، شکوفه ها و ساقه های سالم آن در تمام طول سال چشم باغبان را خوشحال می کند.

تاریخ انتشار: 1391/01/10