گل رز از قیمت بالای بنزین رنج می برنددر هفته‌ها و به‌ویژه روزهای اخیر، گزارش‌های نگران‌کننده‌ای از سوی تولیدکنندگان گل رز دریافت می‌شود که می‌گویند تا حدی یا کاملاً «سرد» می‌شوند. به عبارت دیگر، اجاق و چراغ خاموش می شود، محصول به خواب می رود و تولید متوقف می شود. دلیل آن قیمت گاز است که بسیار مورد بحث قرار گرفت، که دو هفته پیش به 1.80 مترمکعب رسید.

با این قیمت در این هوای سرد و تاریک زمستانی، ناگفته نماند که نمی توان این وضعیت را برای مدت طولانی ادامه داد. با یکی از گل رزها صحبت کردیم که نخواست نامش فاش شود. نه این که این یک راز باشد، او و همکارانش برای خود مشتریان نامه می فرستند تا آنها را از وضعیت مطلع کنند، اما «ترجیحاً در رسانه ها نباشند». به اندازه کافی منصفانه، محصولات زینتی و سبزیجات انرژی بر همه جا تحت تاثیر قرار می گیرند، در حالی که تفاوت بین آنها، بسته به اینکه آیا قراردادهای تامین منعقد شده است یا خیر، می تواند بسیار زیاد باشد.

با این حال، واقعیت این است که تنها در بخش گل رز، ده ها تولیدکننده کوچک نشان داده اند که به طور موقت بخشی یا تمام فعالیت های خود را متوقف خواهند کرد. Nice2Get که گلخانه خود را برای فروش داشت، زود متوقف شد (پنجشنبه گذشته آخرین چرخ دستی ها قبل از ساعت رسید). پورتا نوا اعلام کرده است که نائومی سفید را روی یخ می گذارند و با نگاهی به روز ولنتاین، به سراغ نائومی قرمز خواهند رفت! رویال رز کاملا سرد می شود. برنهارد رز (تا جایی که به گل رز مربوط می شود) idem; و غیره در همین لحظه، پرورش دهنده ای که قبلاً نقل شد می گوید، عرضه فعلی گل رز هلندی باید حداقل یک چهارم کمتر از حد معمول باشد.

صادرات در مشکل
رابرت استوکمن، با شرکت خود D’Auria Holland یک “شرکت کوچک اما صادرکننده بزرگ” در ایتالیا، آن را از چشم اعضای خود می بیند. گل رز هلندی در حال کمیاب شدن و گران شدن است. ما تعداد نسبتاً زیادی گل رز می خریم، اما نیروهای عادی بازار قیمت ها را بالا می برند. و چون گل رز آفریقایی با باران و بوتریتیس دست و پنجه نرم می کند، که این هم غیرعادی نیست.

مشکل واقعی، قیمت واقعی
به طور خلاصه، مشکلات عمده ای که نادیده گرفتن آنها سخت است. علاوه بر این، این نیز بسیار سوال برانگیز است که آیا قیمت ها در آینده قابل پیش بینی به مقادیر معقول کاهش می یابد.

رنه استوکمن، مالک Flower Update & PureRoses می‌گوید: «اما این داستان جنبه دیگری هم دارد و من می‌خواهم بیشتر بر آن تأکید کنم». این شرکت از گروهی از گل رز هلندی در فروش و برندسازی حمایت و نمایندگی می کند و به همین دلیل استوکمن نگاه خوبی به وضعیت امور دارد. “مشکلات واقعی هستند، اما شما می توانید و باید فرصت ها را ببینید. بازار هلند همیشه به شدت خراب بوده است؛ در سراسر جهان یک دسته گل رز بسیار بیشتر از قیمت اینجاست. در آنجا با محصولات لوکس قابل مقایسه است. مانند شامپاین و عطر، محصولاتی که مصرف کنندگان هلندی نیز اغلب مایل به پرداخت پول زیادی برای آنها هستند.گل رز هلندی به طور فزاینده ای به یک محصول لوکس، یک تخصص تبدیل می شود و به تدریج مردم شروع به تجربه خواهند کرد که قیمت واقعی باید باشد. و این در مورد تجارت نیز صدق می کند.”