وبلاگ باغ نوئل: Białowieza – آخرین جنگل بکر اروپا


بیاłجنگل اوویزا در شرق لهستان جایی است که من همیشه می خواستم بروم – تنها جنگل دشتی واقعا بکر و دست نخورده در اروپا. هفته گذشته به لطف دوست و همکار ما، بالاخره توانستم به آنجا برومłgosia Kiedrzynska که این سفر را سازماندهی کرد. مقیاس این مکان بسیار زیاد است و برای ما، فقط به عنوان “جنگل” که مناطق کوچک جنگلی است، بسیار زیاد است. با 1400 کیلومتر مربع مساحت تقریباً به اندازه لندن است. مرز بین لهستان و بلاروس کم و بیش از وسط پایین می رود.

در حال حاضر به دلیل پیشنهادات وزارت محیط زیست لهستان مبنی بر اجازه قطع درختان در مناطق به ظاهر محافظت شده، جنگل دارای یک «ضریب تشخیص» تا حدودی بالاتر از حد معمول است. مقاله گاردین را اینجا ببینید.

چیزی که برای بازدیدکنندگان بریتانیایی جذاب است دیدن گونه های آشنای ما به عنوان بومی است، هم درختان و هم فلور زمینی چند ساله که به روش های بسیار متفاوتی رشد می کنند. همه چیز در یک سطح کاملا آشنا و در سطح دیگر بسیار متفاوت است. برای شروع از درختان استفاده کنید. بلوط وجود دارد، اگرچه هیچ چیز مانند آن در خانه غالب نیست. بلوط در خانه، حتی زمانی که نسبتاً متراکم است، شاخه‌های پایینی دارد، اما در اینجا تنه‌ها به سمت بالا اوج می‌گیرند، به‌مدت 15 متر، شاید حتی 20 متر، مستقیماً می‌میرند، و سپس نسبتاً پراکنده منشعب می‌شوند. آنها بیشتر شبیه چیزی بیرون از یک جنگل بارانی استوایی هستند تا هر چیزی که من با آن آشنا هستم. و توسکا، توسکا، توده‌های متراکم زیادی از آن‌ها، مستقیم مرده و به سمت بالا سر به فلک کشیده، حداقل نیمی از ارتفاعی که ما از سواحل رودخانه‌های بریتانیا با آن آشنا هستیم.

(در سمت لهستان) یک منطقه مرکزی محافظت شده وجود دارد که فقط با یک راهنما می توانید وارد آن شوید. به طرز شگفت آوری سبک است، با سایه بان بلند، ترکیبی از ممرز، آهک (تیلیا کورداتاخاکستر، افرا (Acer platanoides) و بلوط. تعداد بسیار کمی از درختان در واقع به این بزرگی هستند، به دلایلی که من متوجه نشدم. آنچه جالب است لایه زمین است. بسیاری از شاخص های باروری بالا مانند سنجد زمینی و گزنه، اما آنها کم هستند و با طیف وسیعی از گونه های دیگر مخلوط می شوند. ما بسیار عادت کرده ایم که هر دو این گیاهان را به عنوان علف های هرز تهاجمی ببینیم، اما در اینجا احتمالاً سطح نور پایین تر است که آنها را کنترل می کند و تنوع بیشتری را امکان پذیر می کند. در واقع هرجایی که من در این سفر رفتم (لتونی به سمت جنوب) در سایه روشن تقریباً جهانی است که در مقایسه با نگرش “اهمیتی چه علف هرز وحشتناکی” ما در خانه داریم، جایی که در واقع بومی نیست.

این جنگل به یک سری کامل از بخش‌ها بر روی یک شبکه تقسیم می‌شود که توسط روس‌ها در زمانی که یک جنگل امپراتوری در بخش آخر رژیم رومانوف بود، ایجاد کردند. هر شبکه با اعداد مشخص شده است، که در واقع گم شدن را بسیار سخت می کند. شبکه های مختلف به طور متفاوتی مدیریت می شوند، بسیاری از آنها به صورت تجاری مدیریت می شوند و برخی دیگر تحت سطوح مختلف حفاظتی. همه اینها به این معنی است که در سفر به اطراف (که با دوچرخه انجام دادیم) می توانید طیف وسیعی از انواع جنگل ها را ببینید: ترکیب درختان مختلف، زیستگاه های مختلف تعیین شده توسط خاک، و انواع مختلف مدیریت. و سطح آب که به خصوص جالب بود.

بسیاری از مناطق پست بریتانیا احتمالاً دارای جنگل هایی مانند این هستند، بسیار مرطوب و گاهی اوقات سیل. الان تقریبا هیچی نداریم. در واقع ما اصلاً جنگل دشت سیلابی رودخانه ای نداریم و قرن هاست که نداریم، فقط یک ذره کوچک توسکا (تلفات توسکا مرطوب) و جنگل های خیس بسیار کوچک دیگر – بیشتر آنها در سال 19 زهکشی یا زهکشی شده و پاکسازی شدند.هفتم

قرن. حضور در اینجا و دیدن این جنگل‌های باتلاقی وسیع، جایی که خیلی مرطوب بود و نمی‌توانستم قدم بزنم، به من این حس را داد که زمانی بسیاری از مناطق پست بریتانیا باید چه شکلی بوده باشند. و سپس یک منطقه وجود دارد که در نزدیکی هتل ما قرار دارد، که صنوبر روی باتلاق ذغال سنگ نارس قرار دارد، اما به طور مرموزی با توجه به شرایط اسیدی آشکار، خزه اسفاگنوم و غیره، تعدادی گزنه (مشهور به مواد مغذی) وجود داشت. ظاهراً این غربی‌ترین نمونه زیستگاهی است که مناطق وسیعی از سیبری را پوشش می‌دهد – تایگا.

پس در مورد قطع درختان بدنام که بیال را به ارمغان آورد چه می شوداوویزا به شهرت رسید؟ در خارج از منطقه حفاظت شده اصلی، مجموعه ای کامل از جنگل های قدیمی وجود دارد که وزارت محیط زیست با حدس زدن کنترل سوسک پوست درخت صنوبر شروع به استخراج الوار از آن کرده است که زیستگاه منحصر به فرد قدیمی را تهدید می کند. البته تصور می شود که عوامل تجاری دلیل واقعی باشند. احتمالاً به این دلیل که درختان کهنسال بزرگتر یا کیفیت بهتری نسبت به مقدار واقعاً حماسی مواد جوان دارند که می توان بدون آسیب به جنگل های قدیمی قطع شود. با این حال، جنگل از نظر تجاری بسیار ضعیف به نظر می رسد. من متوجه انبوهی از الوارهای بریده شده شدم، احتمالاً بسیاری از آنها به دلایل ایمنی در کنار جاده ها، جایی که به وضوح برای سالها رها شده بود، قطع شده است. من گمان می‌کنم که دلیل واقعی قطع کردن، تحریکات سیاسی باشد، زیرا دولت فعلی لهستان یکی از معدود تحسین‌کنندگان خارجی دونالد ترامپ است و به همین ترتیب خانواده‌ها و دوستان را از هم جدا می‌کند.

برای دیدن آن به زبان انگلیسی روی Union Jack در گوشه سمت راست بالا ضربه بزنید.