سرخس شمشیر غربی (Polystichum munitum)


انتخاب این هفته سرخس شمشیر غربی است. اگر اینجا در غرب اورگان یا هر جایی در امتداد سواحل شمال غربی این قاره زندگی می کنید، مطمئنم که با این سرخس بومی آشنا هستید. در واقع یک چیز معمول است، فرش کردن کف جنگل و کنار جاده های سایه دار. من همیشه آن را دوست داشتم، بنابراین وقتی در سال 1997 به اینجا نقل مکان کردیم، مطمئن شدم که چندین توده از خانه قبلی خود را که به راحتی در یک جنگل بود، به همراه آوردم.

آن سرخس‌های اصلی رشد کرده‌اند و تعداد زیادی سرخس بچه درست کرده‌اند و حالا من بیش از آنچه نیاز دارم یا می‌خواهم دارم، اما ترجیح می‌دهم تعداد زیادی داشته باشم تا کافی نباشد. منظورم این است که چه کسی می تواند یک سرخس بچه ناز را اینطور بکشد؟

بچه سرخس شمشیری.

یکی دیگه

این سرخس‌ها دوست دارند خود را به‌عنوان گیاهان زیرزمینی روی زمین یا در ظروف و روی سنگ‌ها و بین سنگفرش‌ها، اساساً در هر جایی که مرطوب و سایه است، قرار دهند.

این سرخس ها بدون هیچ کمکی در اینجا لنگر انداختند.
میز سرخسی که چند سال پیش درست کردم، اکنون تقریباً خیلی بزرگ است.
کسی که در این ظرف با Aucuba رشد می کند نیز خوشحال است.
سبدی که در این سبد آویزان رشد می کند کمی پاره به نظر می رسد.
آنهایی که در منطقه جنگلی من هستند کمی بیش از حد شلوغ هستند.

دلیل انتخاب سرخس شمشیر غربی در این هفته این است که اواسط ماه مارس زمان قطع شاخه های رشد قدیمی است. من متوجه شده ام که حذف آنها قبل از باز شدن موارد جدید بسیار ساده تر از انتظار است و باید بسیار مراقب بود که رشد جدید را قطع نکنیم.

این برگ های قهوه ای زمانی اتفاق می افتد که ما آنها را قطع نکنیم.

اگر به مرکز سرخس نگاه کنید، شاخه های پشمالوی جدید در شرف باز شدن هستند.

این سرخس قطع شده است. شاخه های پنهان هر روز در حال حاضر باز می شوند.
آیا می توانید گیره های من را ببینید که در این توده پنهان شده اند؟

این سرخس به غیر از بریدن شاخه های قدیمی نیاز دیگری ندارد و احتمالاً بی دغدغه ترین گیاهی است که می توانید پرورش دهید. کاشته شده در سایه کامل تا نیمه، با رطوبت تا زمان استقرار، کاری جز ایستادن و تحسین کردن وجود ندارد.

سرخس در این گلدان با میزبانی که هنوز خفته است رشد می کند.
خیلی قول!
کلی ناز!

و در حالی که شما در حال سر و صدا کردن بر سر گیاهان شلوغ تر در باغ هستید، سرخس شمشیر غربی فقط با زیبایی محجوب خود در آنجا می نشیند و همسایگان خود را تکمیل می کند.

این همان چیزی است که زمانی اتفاق می‌افتد که به سرخس‌هایمان اجازه می‌دهیم تا خواه ناخواه تولید مثل کنند.

آیا سرخس شمشیر غربی را پرورش می دهید؟