جایگزین های چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه شما


باغبان گل های سالانه را دوست دارند! می دانید، آنهایی که هر سال می کارید و در تمام تابستان عالی به نظر می رسند. گل های سالانه هیچ مشکلی ندارند. باور کنید من تعداد زیادی مورد علاقه دارم و هر سال یک تن می کارم. با این حال، اگر با خرج کردن پول زیادی برای گل هایی که می خواهید در پایان فصل از بین ببرید، تمام شده است، این مقاله برای شماست – 10 جایگزین چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه شما.

هنگامی که گیاهان چند ساله ایجاد می شوند، هر سال بزرگتر و بهتر می شوند. آیا گلهای چند ساله به اندازه گلهای یکساله شکوفا خواهند شد؟ خوب، نه، احتمالا نه. با این حال، اگر ترکیبی از گیاهان چند ساله را بکارید، می توانید در طول فصل رنگ پیوسته بگیرید. بعلاوه، پس از خرید اولیه و کاشت، گیاهان چند ساله نگهداری کمتری دارند و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه تر هستند.

تصویر یک باغ چند ساله

این پست شامل پیوندهای مربوط است. اگر روی
یکی از لینک ها و خرید،

من ممکن است یک کمیسیون کوچک بدون هزینه اضافی برای شما دریافت کنم.
افشای کامل را اینجا ببینید.

تفاوت بین سالانه، چند ساله و دوسالانه چیست؟

برای کسانی از شما که به آن نیاز دارید، اول از همه به عنوان یک تجدید کننده.

  • چند ساله گیاهی است که بیش از 2 سال عمر می کند.
  • یک ساله گیاهی است که فقط یک فصل زندگی می کند. برخی از گل‌های یکساله می‌توانند خود را دوباره بذرپاشی کنند و ممکن است در سال آینده غافلگیر شوند. آنچه در مناطق سردتر باغبانی یک ساله در نظر گرفته می شود، ممکن است در مناطق باغبانی گرمتر به عنوان یک گیاه چند ساله در نظر گرفته شود.
  • دوسالانه گیاهی است که فقط 2 سال عمر می کند. به طور کلی با یک دوسالانه، سال اول فقط یک گیاه دارید و سال دوم گیاه گل می دهد.

گل های چند ساله در مقابل گل های سالانه

  • گیاهان چند ساله را یک بار می کارید و هر سال بزرگتر و بهتر می شوند. گیاهان یک ساله باید هر سال دوباره کاشته شوند.
  • در پایان هر فصل باغبانی، گیاهان یکساله باید برداشته شوند. اگر گل‌های سالانه زیادی کاشته‌اید، این می‌تواند کار بسیار خوبی باشد. گیاهان چند ساله در جای خود باقی می مانند، اما در برخی مواقع باید از بین بروند.
  • در طولانی مدت، خرید گل های سالانه جدید برای باغ خود هر سال گران تر است.
  • هنگامی که گیاهان چند ساله به خوبی تثبیت شدند، در بیشتر موارد نسبت به گل های یکساله به نگهداری کمتری نیاز دارند.

من متوجه شدم که ما در مورد جایگزین های چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه شما صحبت می کنیم، اما بیایید در مورد مزایای یک ساله نسبت به گل های چند ساله صحبت کنیم. من می خواهم قبل از اینکه به گیاهان چند ساله تغییر دهید، به خوبی مطلع باشید.

  • گلهای یکساله بیشتر از گلهای چند ساله شکوفا می شوند.
  • گلهای یکساله سریعتر از گلهای چند ساله رشد می کنند.
  • گلهای یکساله برای باغبانی کانتینری بهتر از گیاهان چند ساله هستند.

این گیاهان چند ساله را به جای این گلهای یکساله بکارید و دیگر هرگز نکارید

به جای گل همیشه بهار Coreopsis را بکارید. همه انواع coreopsis شبیه گل همیشه بهار نیستند، اما بسیاری از آنها شبیه گل همیشه بهار هستند. شباهت های تصاویر زیر را ببینید. من یک coreopsis کره طلایی در باغ خود دارم و بسیاری آن را با گل همیشه بهار اشتباه گرفته اند. و بهترین بخش در مورد coreopsis این است که وقتی شروع به شکوفه دادن می کند، کل تابستان شکوفا می شود. Coreopsis یک گیاه چند ساله گلدهی بسیار طولانی است و پس از تأسیس به نگهداری کمی نیاز دارد.

تصویر کورئوپسیس و گل همیشه بهار

آیا عاشق گل های خوشه ای مانند استوک یا اسنپدراگون هستید؟ جانشین های چند ساله این گونه های یکساله دلفینیوم، لیاتریس یا پنستمون هستند. پنستمون‌ها دارای گل‌های لوله‌ای شکل روی خوشه‌های بلند هستند (درست به نظر می‌رسد که دقیقاً شبیه توصیف اسنپدراگون‌ها است). انواع مختلفی از پنستمون وجود دارد و من شرط می بندم که می توانید یکی را پیدا کنید که در باغ های شما رشد کند. بسیاری از انواع پنستمون در تابستان به مدت چند هفته شکوفا می شوند و در صورت مرگ به احتمال زیاد دوباره شکوفا می شوند.

لیاتریس همچنین یک گل از نوع سنبله یا بیشتر شبیه یک برس بطری است. آنها به عنوان گل های شاخه بریده بسیار محبوب هستند. بر خلاف بسیاری از گل های سنبله، آنها ابتدا در بالای سنبله شروع به شکوفه دادن می کنند.

مقایسه اسنپدراگون با پنستمون

چه کسی گل آفتابگردان را دوست ندارد. آنها یک گل سالانه کلاسیک و شاد هستند که مورد علاقه پرندگان، سنجاب ها و انسان ها هستند. من از سر و کار داشتن با سنجاب هایی که از آفتابگردان های باغم بالا می رفتند و ساقه های آن را می شکستند خسته شدم، بنابراین شروع به پرورش هلیوپسیس چند ساله (a/k/a کاذب آفتابگردان) کردم. انواع مختلفی از هلیوپسیس چند ساله برای انتخاب وجود دارد. و در حالی که هیچ گونه ای وجود ندارد که سرهای آفتابگردان سالانه بزرگی داشته باشد، انواع زیادی وجود دارد که دقیقاً شبیه آفتابگردان های کوچکتر یا مینیاتوری هستند. هلیوپسیس یکی دیگر از گیاهان چند ساله با شکوفه طولانی است.

عکس مقایسه گل آفتابگردان کاذب چند ساله با آفتابگردان یکساله

گل پتویی چند ساله (a/k/a Gaillardia) بسیار شبیه به گل سالانه Gazania است. آنها تنوع رنگ و شکل گل یکسانی دارند. هنگامی که گل های پتویی شروع به شکوفه دادن می کنند، تمام تابستان و تا پاییز شکوفا می شوند. زنبورها (و من) گل پتویی را دوست داریم!

تصاویر گل پتویی و گازانیا

اگرچه شاخ و برگ‌های آن شبیه به هم نیست، گل گیاه شقایق ژاپنی (Anemone Robustissima) دقیقاً شبیه گل‌های سالانه کیهان است. در واقع، به نظر من، ظاهر کلی شقایق ژاپنی بسیار زیباتر است.

تصاویری از کیهان و گل های شقایق

بسیاری از گونه های گل سالیانه یک پسر عموی چند ساله دارند

حدود 300 گونه مختلف از دیانتوس (a/k/a صورتی، میخک و ویلیام شیرین) وجود دارد. برخی از واریته ها یکساله، برخی چند ساله و برخی دوساله هستند (مانند سویت ویلیام). اگرچه دیانتوس سالانه گاهی در سال بعد دوباره در باغ های من ظاهر می شود، اما هرگز به زیبایی سال اول نیست. شما می توانید بارهای رنگ چند ساله جلوی مرز را با دیانتوس چند ساله (a/k/a صورتی ها) دریافت کنید. به علاوه، دیانتوس چند ساله تقریباً در کل فصل تابستان شکوفا می شود. گونه های مختلف دیانتوس چند ساله برای دوره های زمانی مختلف شکوفا می شوند، بنابراین به دنبال گونه های با شکوفه طولانی باشید.

مقایسه دیانتوس یکساله با دیانتوس چند ساله

جایگزینی مریم گلی یکساله مانند گونه آبی ویکتوریا با انواع مریم گلی چند ساله کار بیهوده ای است. مریم گلی چند ساله در اواخر بهار شروع به گل دادن می کند. پس از گلدهی اولیه، شکوفه های صرف شده را می برم و آنها بلافاصله شروع به رشد مجدد شکوفه های بیشتر می کنند. من می توانم 3 یا 4 دوره گلدهی از مریم گلی چند ساله داشته باشم.

تصاویر مریم گلی یکساله و مریم گلی چند ساله

خرطومی سالانه می تواند با پسرعموی همیشگی آن، دلفینیوم، جایگزین شود. دلفینیوم گلی زیبا، باشکوه و چند ساله از نوع سنبله است. آنها به صورت انبوه کاشته شده اند و اضافات زیبایی برای دسته گل های بریده ایجاد می کنند. دلفینیوم در آفتاب کامل به بهترین وجه مناسب است.

مقایسه دلفینیوم با لارکسپور

آسترهای سالانه را می توان با آسترهای چند ساله جایگزین کرد. اغلب اوقات ستاره های بلند یکساله من فلاپی می شوند و باید آنها را در معرض خطر قرار دهند. در مورد آسترهای چند ساله اصلاً اینطور نیست. استرهای چند ساله از اواخر تابستان تا پاییز زمانی که بسیاری از گل‌های دیگر در باغ محو می‌شوند، شروع به نمایش می‌کنند. من فکر می کنم ستاره ها یک باغ چند ساله هستند که باید برای شما و زنبورها داشته باشید.

مقایسه ستاره های یک ساله با ستاره های چند ساله

جایگزین های چند ساله بیشتر برای گل های سالانه

آن گل های داوودی یک ساله را با مادران چند ساله جایگزین کنید. من متوجه شدم که در بسیاری از باغ ها، مادران سالانه سال به سال برمی گردند. اینجا در باغ منطقه 4b من اینطور نیست. ما به طور خاص باید به دنبال مادران چند ساله سرسخت باشیم، اما آنها ارزش جستجو را دارند. هیچ چیز مانند داشتن مادرانی با رنگ های روشن که باغ های شما را تزئین می کنند، پاییز را نمی گوید.

تعداد زیادی گل یکساله از نوع دیزی مانند زینیا، گل مروارید ژربرا، استئوسپرموم یا رودبکیای یکساله وجود دارد که می‌توان آنها را با گل‌های دائمی مانند بابونه شاستا، سوزان چشم سیاه یا گل مخروطی جایگزین کرد.

تصاویر سوزان چشم سیاه، دیزی و گل های مخروطی شستا

گل‌های کم‌رشد را که توده‌هایی تشکیل می‌دهند، مانند گل اطلسی، وینکا (که نباید با تاک وینکا اشتباه گرفته شود) یا آگراتوم را با گل‌های بادکنکی یا کمپانولای گیره‌ای آبی جایگزین کنید. هر دوی این گیاهان چند ساله در تابستان زمان گلدهی بسیار طولانی دارند.

چگونه طولانی ترین شکوفه را از گل های چند ساله بدست آوریم

راز داشتن طولانی ترین شکوفه از گیاهان چند ساله این است که به جلو بروید و شکوفه های گل را قطع کنید. شما می توانید زمان شکوفه دهی گیاهان چند ساله را افزایش دهید یا فقط با سرکشی دوباره شکوفه دهید.

شما چی فکر میکنید؟ آیا گل سالانه مورد علاقه ای دارید که آن را با یک گل چند ساله جایگزین کرده اید؟ نظر خود را بنویسید تا با همه ما به اشتراک بگذارید و ما فقط می توانیم این لیست از جایگزین های چند ساله گل های سالانه مورد علاقه شما را افزایش دهیم.

از کجا می توان گیاهان چند ساله را آنلاین سفارش داد

من خرید در مهدکودک های محلی را ترجیح می دهم، اما تجربیات خوبی در خرید از Bluestone Perennials و Oakes Daylilies داشته ام. یکی دو سال اخیر هم سفارش دادم گیاهان چند ساله زنده از تولیدکنندگان در Etsy. حتما نظرات را بخوانید و مطمئن شوید که پرورش دهنده مجوز دارد. LacyCreekGrowers مورد علاقه من است

آیا می خواهید در مورد دریافت رنگ مداوم در باغ چند ساله خود از بهار تا پاییز بیشتر بدانید؟ Gingham Gardens یک کتاب کار/راهنمای عالی دارد که به شما در برنامه ریزی و کاشت باغ چندساله 3 فصل رویایی خود کمک می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد کتاب کار/راهنما، اینجا را بررسی کنید: طراحی با گیاهان چند ساله برای 3 فصل شکوفایی.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد گیاهان چند ساله برای باغ گل خود، این پست ها را بررسی کنید:

گیاهان چند ساله کلاسیک (که هر باغ گلی به آن نیاز دارد)
20 گیاه چندساله برای سایه زدن به باغ های شما
طراحی با گیاهان چند ساله برای 3 فصل شکوفایی
گیاهان چند ساله کم استفاده و غیر معمول
14 گیاهی که نباید در باغ شما رشد کنند (حتی اگر رایگان باشند)

از اینکه امروز در باغ گینگهام توقف کردید متشکریم. امیدوارم از بازدید خود لذت برده باشید و جایگزین های چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه خود پیدا کنید. آیا می توانی به کدام موردی که از دست دادم فکر کنی؟ اگر چنین است، لطفا در بخش نظرات زیر به اشتراک بگذارید.

باغبانی مبارک،
جوانا

ps این پست را در پینترست به اشتراک بگذارید. پین ها در زیر آمده است. متشکرم!

pps من دوست دارم من را دنبال کنید پینترست. بسیاری از ایده های باغبانی عالی و هزاران آب نبات چشم باغبان. باغ گینگهام روشن است فیس بوک هم.

پین هایی برای اشتراک گذاری:

تصویر یک باغ گل با پوشش متن - جایگزین چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه شما

تصاویر گل آفتابگردان با پوشش متن - 11 جایگزین چند ساله برای گل های سالانه مورد علاقه شما