کاشتن ظرفی برای رنگ پاییزی – باغبان سرخورده


در اواسط سپتامبر، بسیاری از گل های تابستانی یکساله شروع به سوزاندن خود کرده اند. آنها همه چیز خود را داده اند و غریزه طبیعی آنها اکنون این است که قبل از سردتر شدن هوا و مرگ آنها بذر تولید کنند. این باعث می شود گلدان ها و ظروف کاشته شده در اواخر بهار نسبتاً فرسوده به نظر برسند. اگر آماده نیستید که از شروع زمستان تسلیم شوید، هنوز زمان زیادی برای کاشت ظرفی برای نمایش درخشان پاییزی که شما را در طول هالووین و شب آتش‌سوزی تا نوامبر خواهد دید، وجود دارد. جایی که ما زندگی می کنیم، یخبندان های سنگین قبل از کریسمس غیرعادی است، بنابراین ما هنوز 12-14 هفته خوب برای لذت بردن از رنگ های فصلی قبل از رسیدن زمستان داریم. حتی در مناطق سردتر، طیف گسترده ای از گیاهان چند ساله وجود دارد که اگر هوا خوب باشد تا کریسمس گل می دهند.

فصل پاییز خود را به رنگ های آتشینی مانند قرمز، نارنجی، زرد، سفید خالص، آلویی و بنفش می دهد. هنگامی که شاخ و برگ ها قبل از سقوط شروع به چرخش می کنند، این رنگ های باغ ها و حومه شهر را بازتاب می دهد. همچنین اتفاق می‌افتد که بسیاری از گیاهان پاییزی مانند رودبکیا، هلنیوم، گل مروارید مایکلماس، سالویا، گل داوودی و کروکوسمیا از ارقام در انتهای طیف رنگی «گرم» غنی هستند.

برای کاشت پاییزی چند گیاه چند ساله انتخاب کرده ام. مزیت گیاهان چند ساله این است که می توان آنها را پس از شروع کم رنگ شدن گل ها در باغ کاشت (اما قبل از اینکه زمین یخ زده شود). آنها زمستان گذرانی کرده و در بهار سال آینده با گرمتر شدن هوا شروع به رشد می کنند. فلفل تند در بریتانیا در زمستان زنده نمی‌ماند، بنابراین فلفل‌ها را می‌چینم* و بقیه گیاه را روی توده کمپوست می‌ریزم. بشاش Bidens ferulifolia “Beedance Painted Red” در صورت خوشحالی ممکن است برای یک یا دو سال دیگر بازگردد، اما به طور کلی به عنوان یک گیاه یک ساله در بریتانیا رشد می کند. درختکاری آئونیوم “Zwartkop” یک گیاه آبدار است و در تمام مناطق به جز ملایم ترین مناطق بریتانیا به حفاظت زمستانی نیاز دارد. مال من قبل از اولین یخبندان به یک گلخانه گرم نشده می رود.

برای تکرار طرح کاشت من، شما نیاز دارید:

  1. 1 عدد گلدان سفالی به اندازه 14 اینچ (36 سانتی متر)
  2. کمپوست گلدانی بدون ذغال سنگ نارس
  3. شن گلدان (ریگ باغبانی)
  4. خزه یا خزه
  5. 1 x Crocosmia (montbretia) – زرد یا نارنجی به دلخواه شما
  6. 1 x درختکاری آئونیوم “Zwartkop”
  7. 1 x Bidens ferulifolia (گدای آپاچی)
  8. 1 x فلفل دلمه ای سالانه (فلفل تند) ‘Orange Wonder’
  9. 1 x هیوشرا ‘زیبایی سیاه’
  10. 2 x Uncinia rubra (جنگ قلاب قرمز)

ویدیوی “چگونگی” من را اینجا ببینید:

اولین قدم این است که یک گلدان سفالی تمیز بردارید (در صورت تمایل می توانید از گلدان رزینی، پلاستیکی یا بتنی استفاده کنید) که حداقل یک سوراخ زهکشی در پایین آن وجود دارد. سوراخ زهکشی را با یک تکه خزه یا خزه بپوشانید تا از ریزش کمپوست از سوراخ جلوگیری کنید. این ضروری نیست. نکته اصلی این است که آب اضافی می تواند از پایه گلدان خارج شود.

گلدان را حدود دو سوم مسیر بالا با کمپوست بدون ذغال سنگ نارس پر کنید. من از فرمولی استفاده می‌کنم که شامل بیوچار، زغال‌جوش (از پوسته نارگیل)، جلبک دریایی، قالب‌های کرم و قارچ‌های میکوریزی است. من برای کمک به زهکشی کمی ماسه گلدان اضافه می کنم. بیوچار به حفظ رطوبت و بهبود ساختار کمپوست کمک می‌کند، قارچ‌های میکوریز رشد قوی ریشه را تشویق می‌کنند و کرم‌ها و جلبک‌های دریایی تغذیه می‌کنند. گشنیز بسیار پایدارتر و ماندگارتر از ذغال سنگ نارس است.

اکنون آماده کاشت هستید. در این نقطه از سال، بعید است که گیاهان خیلی بیشتر رشد کنند، بنابراین شما می توانید آنها را بدون خطر شلوغ شدن آنها در آینده بسته بندی کنید. آنچه شما می خواهید یک نمایش فوری است. گفته می شود، اگر در مرکز باغ یا نهالستان هستید و بین گیاهی که هنوز در جوانه است یا گیاهی که در حال شکوفه کامل است یکی را انتخاب کنید، گیاهی را که در جوانه است انتخاب کنید. به این ترتیب از نمایشگر با دوام بیشتری لذت خواهید برد، زیرا گیاهانی که از قبل جوراب خود را گل می دهند، احتمالا زودتر بخار می شوند.

هر گیاه را به آرامی از گلدانش جدا کنید. اگر خیلی پر از ریشه است، ممکن است بخواهید کمی ریشه گلوله را از بین ببرید تا به گیاه کمک کنید تا در ظرف جدید خود مستقر شود. من همیشه با بلندترین یا بزرگ ترین گیاه شروع می کنم و آن را در قسمت پشت قرار می دهم. سپس می توانید شروع به اضافه کردن گیاهان دیگر کنید و مطمئن شوید که سطح بیرون آمدن گیاهان از کمپوست سازگار است – نمی خواهید هیچ یک از گیاهان دفن شوند یا در پایان سربلند بایستند. اگر گیاه خیلی کم می‌افتد، کمی کمپوست زیر آن اضافه کنید و اگر خیلی زیاد است، کمی احساس کنید که می‌تواند در آن بنشیند.

با قرار گرفتن کروکوسمیا در سمت بسته گلدان، یک گیاه «ویژگی» اضافه کردم، چیزی که چشمم را به مرکز نمایشگر جلب کند. Aeonium aboreum ‘Zwarkop’ همیشه یک نمایشگر است و به این طرح احساس کمی منحط و حتی شبح آور می دهد. فلفل ها و بیدن ها به ترتیب میوه ها و گل های رنگی مشابهی دارند، اما شکل های بسیار متفاوتی دارند که من آن ها را دوست دارم. هوشرا رنگ‌های تیره و دودی آئونیوم را بازتاب می‌دهد و قلاب قرمز به پر کردن شکاف‌های اطراف پایه گلدان کمک می‌کند. چیزهای دنباله دار، مانند سدوم، نیز به خوبی در جلو و کناره های گلدان کار می کنند.

هنگامی که همه گیاهان در موقعیت خود قرار گرفتند، باید عقب بایستید و تنظیمات را انجام دهید تا زمانی که کاملاً از چیدمان راضی باشید. سپس تمام شکاف های بین گیاهان را با کمپوست پر کنید و سعی کنید در نهایت سطحی صاف در حدود 5 سانتی متر زیر لبه گلدان داشته باشید. سخاوتمندانه آبیاری کنید تا کمپوست در اطراف ریشه ها ته نشین شود و سپس با ماسه گلدانی پر کنید. شن گلدان یک روکش حرفه ای می دهد. مهمتر از آن، به حفظ رطوبت، جلوگیری از پاشیدن کمپوست روی شاخ و برگ ها و گل ها هنگام بارندگی، و جلوگیری از آفاتی مانند راب، حلزون ها و سرخرطومی تاک کمک می کند.

اکنون می توانید گلدان تمام شده خود را در محل نهایی خود قرار دهید، مراقب باشید که آن را به درستی بلند کنید زیرا گلدان های تازه آبیاری می توانند در واقع بسیار سنگین باشند. اگرچه برخی از گیاهانی که من استفاده کردم سایه را تحمل می کنند، روزهای پاییز کوتاه تر و سطح نور کمتر است، بنابراین اگر می توانید سعی کنید یک نقطه روشن و آفتابی پیدا کنید. هر چند وقت یکبار نیاز به آبیاری به آب و هوا بستگی دارد، اما من توصیه می کنم حداقل دو بار در هفته آبیاری کامل انجام دهید. شما نباید نیازی به تغذیه داشته باشید زیرا باید مواد مغذی کافی در کمپوست وجود داشته باشد تا گیاهان شما تا زمان جدا کردن نمایشگر در پایان پاییز سالم بماند. فلفل دلمه‌ای را در صورت نیاز انتخاب کنید* و گل‌های محو شده را از بیدن‌ها و کروکوسمیا جدا کنید تا در هفته‌های آینده شکوفه‌های بیشتری را تشویق کنید.

و در اینجا شما آن را دارید، یک صفحه نمایش شاد و آتشین که با رنگ خوش آمدید پاییزی به شما پاداش می دهد. البته، بی‌نهایت ترکیب‌های گیاهی وجود دارد که می‌تواند به همان اندازه باشکوه باشد، بنابراین برای بازدید از مرکز باغ یا مهد کودک محلی خود الهام بگیرید، ببینید چه چیزی در انبار موجود است و طرح خود را ایجاد کنید. TFG.

*در هنگام استفاده از فلفل ها مراقب باشید و مطمئن شوید که دست های خود را بعد از آن بشویید.