برای گل های زیبای بهاری، پیازهای آلیوم را در پاییز بکارید


کاشت گل آلیوم در پاییز آسان است و در بهار از آن لذت می برید. نکات و ترفندهای ما را برای رشد پیاز آلیوم و انواع آلیوم مورد علاقه ما بررسی کنید.

گروه بندی گل های آلیوم غول پیکر بنفش در یک طرح.شاتراستاک / فلوریدا فن
گل آلیوم بنفش

خلاصه کردن سریع گل های آلیوم، یک گروه غول پیکر از گیاهان چند ساله، خوراکی و زینتی با اندازه ها، شکل ها، رنگ ها و زمان های مختلف شکوفه غیرممکن است. اما خواندن ستایش آنها آسان است.

آلیوم ها، اعضای خانواده پیاز با حدود 1000 گونه، در اکثر آب و هواها رشد می کنند و از اوایل بهار تا پاییز و بعداً در آب و هوای معتدل زمان شکوفه می دهند. بیشتر آنها به خشکی مقاوم هستند و در آفتاب کامل بهترین رشد را دارند، اگرچه برخی سایه را تحمل می کنند. شکوفه های چند گل آنها بهشت ​​گرده افشان ها است، اما موجودات بینی خود را بالا می برند.

برنت هوروات، مالک باغ‌های چندساله ذاتی در هبرون، ایلینوی، که آلیوم‌ها را انتخاب و پرورش می‌دهد، می‌گوید: «آنها بادوام، عمر طولانی، در اکثر موارد بدون دردسر و مقاوم در برابر گوزن هستند. “آنها نیز از محبوبیت بالایی برخوردار هستند.”

دو نوع اصلی آلیوم – پیاز و توده‌ساز – هر کدام ویژگی‌های خاص خود را دارند. اگر برنامه ریزی دقیقی داشته باشید، ممکن است آلیوم از اوایل بهار تا اواخر سال شکوفا شود.

نکته باغ – ممکن است لازم باشد یاد بگیرید که با لاتین گیاه شناسی راحت باشید زیرا بسیاری از آلیوم ها نام مشترک ثابتی ندارند.

نحوه کاشت پیاز آلیوم

بسیاری از باغبانان با پیازهای آلیوم گل بهار آشنا هستند، به ویژه انواع توپ های بزرگ که توجه را به خود جلب می کنند، مانند گلوبمستر، گلادیاتور، حس بنفش و سر گل 8 اینچی پهن آلیوم غول پیکر.

سایر موارد مورد علاقه لامپ شامل آلیوم های آتش بازی شکل مانند آلیوم tumbleweed (A. schubertii) یا ستاره پارس (A. cristophii); پیاز کم رشد ترکستان مانند ملکه عاج (A. karataviense); و آلیوم های چوب طبل با ساقه های باریک و سر گل های کوچک دراز که شبیه چوب طبل است.

از آنجایی که پیازهای آلیوم برای گلدهی نیاز به یک دوره خواب سرد دارند، باید در پاییز کاشته شوند. آنها در بهار جوانه می زنند، گل می دهند، خشک می شوند و سپس به خواب می روند. پیازها ممکن است در خاک‌های مرطوب با زهکشی ضعیف پوسیده شوند، بنابراین آنها را در باغ‌های صخره‌ای یا خاک‌هایی که آب را در خود نگه نمی‌دارند، بکارید.

10 تا از بزرگترین شکوفه های باغ گل خود را بررسی کنید.

آلیوم های هزاره از ده ها گل کوچک بنفش تشکیل شده اند که زنبورها را به خود جذب می کنند.کارل باک/گتی ایماژ
آلیوم های هزاره از ده ها گل کوچک بنفش تشکیل شده اند که زنبورها را به خود جذب می کنند.

گلهای آلیوم به شکل کلوخه

این نوع آلیوم از پیازهای ریز یا ریشه های فیبری متصل به ساقه های زیرزمینی به نام ریزوم رشد می کند. این آلیوم ها مانند پیازچه معمولی پس از بهار شکوفه می دهند و می توان آنها را از بهار تا پاییز کاشت. آنها خاک هایی را که آب بیشتری در خود نگه می دارند تحمل می کنند.

شاخ و برگ پر جنب و جوش آنها بافتی را به باغ می بخشد. برخی دارای برگ های پیچ خورده یا مجعد هستند در حالی که برخی دیگر بند مانند هستند. رنگ برگ ها از سبز کلی روشن تا آبی خاکستری متفاوت است.

هزاره آلیومکه توسط انجمن گیاهان چند ساله به عنوان گیاه چند ساله سال 2018 انتخاب شد، یک نوع کلوخه ای با برگ های سبز تیره 10 تا 15 اینچی است. هر پف کروی بنفش گلگونی به عرض 2 اینچ حاوی ده ها گل ریز منفرد است که به آهنرباهای گرده افشان تبدیل می شوند.

بسیاری از آلیوم های تشکیل دهنده توده، و برخی از انواع پیاز، دانه ها را پخش می کنند مگر اینکه شکوفه های مصرف شده حذف شوند. به دنبال انواع استریل برای کاهش داوطلبان ناخواسته باشید.

بهترین وب سایت های خرید آنلاین پیاز گل را بررسی کنید.

نکات محوطه سازی برای گل های آلیوم

آلیوم ها در بسیاری از محیط های باغ به خوبی کار می کنند. برنت به خصوص به آلیوم های تشکیل دهنده توده علاقه دارد. او می گوید: “آنها در حال افزایش محبوبیت هستند، و آنها گیاهان شاخ و برگ عالی هستند.” او دو یا چند نوع را در اندازه ها و رنگ های مختلف مخلوط می کند. پرورش او 18 اینچ قد تولید کرد شهر بادخیزبا گل های بنفش رنگ که با قد 10 اینچی جفت می شود زیبایی تابستان، گلهای اسطوخودوس ورزشی روی ساقه هایی تا ارتفاع 20 اینچ.

در باغ لوری در شیکاگو از زیبایی تابستانی در کاشت های انبوه استفاده می کند. برنت می‌گوید: «غلبه بر شاخ و برگ سخت است، و از زمانی که در آوریل ظاهر می‌شود تا پایان سال خوب به نظر می‌رسد.

انواع توده ای به راحتی فضاهای جلو یا وسط حاشیه چند ساله و بوته ای را پر می کنند.

برگ‌های پیاز آلیوم اغلب حتی قبل از باز شدن شکوفه‌ها شروع به از بین رفتن می‌کنند، بنابراین پیازها را با سایر گیاهان چند ساله بکارید تا شاخ و برگ‌های ناخوشایند را پنهان کنید. پس از محو شدن شکوفه، ساقه قهوه ای باقیمانده و سر گل را دست نخورده بگذارید تا بافتی غیرعادی به آن اضافه کنید.

10 گل بنفش را که باید در باغ خود رشد دهید، بررسی کنید.

آلیوم مولی منحصر به فرد با گل های زرد ظریف است.رنگ آمیزی
آلیوم مولی منحصر به فرد با گل های زرد ظریف است.

گل آلیوم منحصر به فرد

سایر آلیوم ها را با فرم ها یا رنگ های غیر معمول بررسی کنید. یکی از عجیب ترین آنها این است مو، که دارای شکوفه های سبز وز و ریز است که به نظر می رسد در حال داشتن یک روز بد مو است. به آسانی دوباره دانه می شود. آلیوم بولگاریکوم، یک بومی مدیترانه ای که چندین نام گیاه شناسی دارد، گلچه های آویزان را حمل می کند که به طرز جذابی از ساقه مرکزی پخش می شوند. با بیش از 3 فوت قد، بیانیه ای می دهد.

زرد را با انواع مختلف اضافه کنید آلیوم مولی، که دارای گلهای زرد و شل از اواخر بهار تا اوایل تابستان و شاخ و برگهای بلند است. آن را نیز خود بذر می کند.

آبی واقعی، رنگ غیرمعمول باغ، خودنمایی می کند آلیوم سرولئوم (همچنین به نام A. azureum) و آبی لطیف از آلیوم سزیم.

10 پیاز گل لاله برتر را برای کاشت برای رنگ بهاری بررسی کنید.

10 گونه آلیوم که دوست داریم

  1. ستاره پارس
  2. هزاره
  3. مو
  4. تابلویید
  5. مولی
  6. ملکه عاج
  7. حس بنفش
  8. چوب طبل
  9. گلادیاتور
  10. آلیوم آبی

محدودیت های رشد آلیوم

باغبانان بخش‌هایی از آیداهو و اورگان نمی‌توانند آلیوم‌هایی را که در خارج از مناطق قرنطینه شده‌شان رشد می‌کنند، بخرند، زیرا نیاز به پیشگیری از بیماری قارچی پیاز معروف به پوسیدگی سفید دارند. این بیماری محصول تجاری گسترده پیاز منطقه را تهدید می کند زیرا می تواند تا 30 سال در خاک زندگی کند. فقط بذرها و پیازهای تولید محلی را می توان در آن مناطق کشت کرد.

در مرحله بعد، گل های زود شکوفه بیشتری را برای بهار بررسی کنید.