لاله ها – باغ گل خانه


یک جورهایی ناگهان فروردین و تقریباً پایان تعطیلات عید پاک است. ما یک موج گرما کوچک و به دنبال آن سیل برف داشتیم. من عینک آفتابی و دمپایی را بیرون آورده ام تا چند روز بعد آنها را با یک کلاه پارکی و پشمی عوض کنم.

لاله های چند ساله

شما نمی توانید آب و هوا را پیش بینی کنید، اما من به طور قابل اعتماد می توانم پیش بینی کنم که اولین لاله ها در باغ برش من در ابتدای آوریل شکوفا خواهند شد. گونه‌های مختلف لاله در زمان‌های مختلف گل می‌دهند، بنابراین چه آنها را برای قلمه‌زنی یا برای نمایش در باغ پرورش دهید، منطقی است که از بین انواع گل‌دهی زودرس، میانی و دیرگل انتخاب کنید تا فصل را تا حد امکان طولانی‌تر کنید.

با این حال، باید بگویم که اگر آنها را در زمین رها کنید، در سال‌های متوالی، متوجه شده‌ام که گونه‌های دیرگل من مانند “ملکه شب” در واقع زودتر از زمانی که در آن کاتالوگ‌های پیازهای باشکوه ذکر شده گل می‌دهند – اواخر آوریل/ اوایل ماه می، برای من به معنای اواسط اواخر آوریل است.

سوال همیشگی در مورد لاله ها این است که آیا باید مانند هلندی ها با آنها مانند شکوفه های سالانه رفتار کنید و هر سال پیازها را دور بریزید، یا می توانید آنها را دوباره به گل برسانید؟

لاله جان رویس
لاله “جان رویس”

پاسخ مستقیم نیست. من متوجه شدم که برخی از گونه ها سال به سال به طور قابل اعتمادی برای من بازمی گردند، در حالی که برخی دیگر (حتی آنهایی که من به عنوان دائمی قابل اعتماد انتخاب کردم – من در مورد شما “Bleu Aimable” صحبت می کنم!) ناپدید می شوند تا دیگر دیده نشوند.

من فقط می توانم از روی تجربه صحبت کنم، و با شرایط مختلف خاک و آب و هوا، ممکن است متوجه نشوید که این لاله ها برای شما اجرا می کنند، اما من “امپراتور عجیب و غریب”، “پوریسیما”، “ملکه شب”، “ترکستانیکا” و “ترکستانیکا” را یافته ام. ویترین همه در 5 سال گذشته در حال ظهور هستند، و به آرامی بزرگ می شوند.

گونه لاله
گونه لاله “Turkestanica” – برای طبیعی شدن و گلهای اولیه مناسب است.

در کتاب جدید سارا ریونسالی پر از گلاو یک فصل کامل در مورد لاله ها با توصیه های زیادی برای لاله های چند ساله و انواع توصیه شده برای برش دارد. توصیه‌های چند ساله شامل «بالرین»، «رویایی و روشن»، «رویای بنفش»، «سبز بهاری» و «میسستر عارف» است. باید اعتراف کنم که من ده ها کتاب در مورد پرورش گل دارم، اما هنوز هم خرده هایی از حکمت را در این کتاب پیدا کردم، همراه با عکاسی شگفت انگیزی که باعث می شود شما بخواهید هر گل لاله ذکر شده را بخرید.

برای حاشیه‌های باغ، سعی می‌کنم به فهرست لاله‌های دائمی مطمئن پایبند باشم، به‌ویژه اگر این پیازها را در حاشیه‌های باغ خود می‌بافید، زیرا برداشتن و کاشت مجدد آنها در هر سال کار سختی است. گونه‌های فاستریانا، داروین هیبرید، ویریدی فلورا و لاله‌های گل سوسن آن‌هایی هستند که به احتمال زیاد دوباره ظاهر می‌شوند.

لاله های زود گل
لاله های زود گل، از جمله «سالمون وان ایجک» با فراموش من.

اگر برای برش رشد می کنید، ممکن است ترکیبی از استوارها را انتخاب کنید و مکمل های دیگری را انتخاب کنید که علاقه شما را به خود جلب می کنند، اما ممکن است دوباره ظاهر نشوند.

آزمایش کنید – لامپ های خود را بگذارید و ببینید در سال های آینده چه اتفاقی می افتد. اگر برخی از آنها دوباره ظاهر نشدند، موارد جدید را بکارید. خیلی خوب است که در طول سال ها به مجموعه شما اضافه می کنم و امسال تعدادی از آن «امپراطور عجیب و غریب» و «پوریسیما» را که خیلی خوب عمل کرده اند بیرون خواهم آورد، زیرا اکنون تعداد زیادی از آنها را دارم و می خواهم کمی بیشتر به دست بیاورم. تنوع در بسترهای برش.

سعی کنید گونه‌هایی را که کاشته‌اید ثبت کنید، بنابراین اگر لاله‌ای عالی پیدا کردید که برای بریدن زیباست و هر سال برمی‌گردد، می‌دانید که کدام گونه را دوباره بخرید. من یک لیست دارم اما هنوز چند لاله دارم که نام آنها از من دور است.

توصیه کاشت توصیه می شود اگر می خواهید از شکوفایی مجدد لاله های خود اطمینان حاصل کنید این است که آنها را عمیق بکارید – حدود 10-15 سانتی متر. با کاشت آنها در عمق، حوادث را هنگام کاشت در مرزها نیز به حداقل می‌رسانید زیرا احتمال اینکه بعداً در فصلی که شاخ و برگ‌ها از بین رفته‌اند، بیل خود را برای چنگال در پیاز قرار دهید.

لاله های دیرگل
لاله های دیرگل با گیاهان چند ساله باغی در اوایل اردیبهشت.

اگر می خواهید لاله های خود را در آن جا بگذارید، اگر گل ها را تا به حال بریده اید، باید آنها را از بین ببرید و سپس شاخ و برگ ها را رها کنید تا بمیرند. من خودم را در یک تخت برش اختصاص داده شده به گل محمدی پرورش می دهم. گل محمدی زمانی که به طور کامل رشد می کند به فضا نیاز دارد، اما زمانی که گل لاله ها به گل نشستند، گل محمدی هنوز در زیر زمین هستند، بنابراین می توانید فضای کاشت را به حداکثر برسانید و آنها را در اطراف غده های گل محمدی خود بچسبانید.