Gardening With Grace: گیاه هفته: Gardenia jasminoides “Frostproof”


وقتی تقریباً چهار ساله بودم، به وضوح جادوی گل های معطر را به یاد می آورم. صورت گلبرگ های نرم گل پانسی بود که بینی ام را نوازش می کرد. یکی از پدر و مادرم دسته ای از آنها را در حیاط جلوی خانه ما در آن طرف خیابان کاشته بود. تا به امروز، وقتی بینی ام را در شکوفه پانسی فرو می کنم، یک بار دیگر آن چهار ساله شده ام.

در حدود سال 1964، من و برادر کوچکم رونی

شش سال پیش برو و من در هاوایی هستم و چیزهای خوب و بد زندگی را کشف می کنم. چیزهای خوب شامل گلهای معطر بود. به یاد دارم که مادرم ما را به دیدار یکی از دوستان ثروتمندش برد که در خانه و باغی زیبا در دامنه تپه ای در کایلوا، کونا زندگی می کرد. در این چشم انداز یک بوته عظیم و شکوفه گاردنیا وجود داشت.

به عنوان یک بزرگسال در اورگان، عشق من به گیاهان هرگز تزلزل نکرده است و من همچنان عاشق یک گل معطر هستم!

سال‌ها پیش، من یک گاردنیا «کلیمز هاردی» خریدم، به اشتباه تصور می‌کردم که در اورگان رشد می‌کند، زیرا برچسب «هاردی» به آن زده شده بود. خوب پیش نرفت من هنوز مشتاق عطر گاردنیا دوران کودکی ام بودم و زمانی که گاردنیا ‘Frostproof’ روی صحنه آمد، از ترس شکست تردید داشتم، اما در سال 2013 تصمیم گرفتم آن را انتخاب کنم.

البته، زمستان بعدی وحشیانه خواهد بود و دمای هوا به یک رقم پایین می‌آید. من یک پتو را دور کودکم (یک گالن) گاردنیا انداختم و به بهترین ها امیدوار بودم. و زندگی کرد!

سپتامبر 2014

سال بعد من به همان اندازه در مورد زنده ماندن آن تلاش کردم و در سردترین هوا آن را با پتو بچه دادم. اما زنده ماند و بیشتر رشد کرد!

جولای 2015

جولای 2016

هیچ کدام از ما نمی توانستیم شادتر باشیم.

جولای 2017

معمولاً در ماه جولای شروع به گل دادن می کند.

جولای 2018

تا پایان ماه شکوفه کامل است و تا یخبندان ادامه خواهد داشت.

25 جولای 2018
جولای 2019

گل‌ها پس از چند روز قهوه‌ای می‌شوند و اگر بریده شوند، ظاهر گیاه را بهتر می‌کند. من از این کار به دلیل عطر خوش طعم لذت می برم.

4 آگوست 2019

ما اینجا هستیم، هفت سال بعد و گیاه تا حد ممکن خوشحال است، با گل هایی که هر روز باز می شوند. تقریباً چهار فوت ارتفاع و دو و نیم فوت عرض دارد. من برای آن یک پانسمان کمپوست و آب کافی در طول ماه های خشک برای مرطوب نگه داشتن خاک فراهم می کنم. آفتاب صبح و سایه بعد از ظهر می شود.

جولای 2020

من اعتراف می کنم که در طول ماه های زمستان گیاه می تواند کمی پاره به نظر برسد. به قدری که سال گذشته یک گیاه گالن دیگر خریدم، فقط اگر اولین گیاهم بمیرد. با این حال، به نظر می رسد که هوای گرم تابستان چاره است. اینجا تازه کار من است (در زیر)، که شکوفا شده و پر از وعده به نظر می رسد.

جولای 2020

مسلماً، من در آب و هوای نسبتاً گرم زمستانی زندگی می کنم، منطقه 8b با دمای متوسط ​​زمستانی حدود 38 درجه یا بیشتر. هنگامی که ما دچار فریز می شویم، معمولاً به سرعت تمام می شود. اگر در منطقه ای سردتر از منطقه 7 (0 درجه فارنهایت) زندگی می کنید، می توانید گاردنیا “ضد یخبندان” را در گلدان پرورش دهید و آن را برای زمستان به داخل ببرید. قطعا ارزش تلاش را دارد.

آیا این گیاه را پرورش می دهید؟ امیدوارم از تابستان خود لذت برده باشید. با تشکر از شما برای بازدید.