10 حقیقت جالب درباره لاله ها » وبلاگ باغبانی و پیاز گل


لاله ها معروف ترین پیاز گل دنیا هستند. اما چرا بسیاری از مردم این گل محبوب بهاری را دوست دارند؟ تیاینجا دلایل بسیاری از جمله زیبایی، تطبیق پذیری و تاریخ غنی آن است. اینجا 1 است0 حقایق جالب در مورد لاله ها هنگامی که آنها را بخوانید، خواهید فهمید که چرا هیچ باغی بدون این پیازهای گل کامل نیست.

1. تقاضای جهانیحقایق جالب در مورد لاله ها

هلند مرکز تولید پیاز لاله است. این کشور کوچک سالانه 2.5 میلیارد پیاز گل لاله را به کشورهای دیگر صادر می کند. داشتن خاک مناسب برای تولید پیاز چیزی است که به تولیدکنندگان هلندی اجازه می دهد تا به این اعداد دست یابند. و این چیز خوبی است زیرا مردم در سراسر جهان مشتاقانه منتظر لذت بردن از این منادی های رنگارنگ بهار هستند.

2. انواع

2.5 میلیارد پیاز گل لاله که هلند صادر می کند شامل 8000 نوع است. 23 گونه مهم 40 درصد از تولید پیاز لاله را تشکیل می دهند و در مراکز باغ به فروش می رسند یا برای تولید گل استفاده می شوند. از بین همه آنها، “طلای قوی” زرد محبوب ترین نوع لاله است. «لین وان در مارک» لاله قرمز و سفید در رتبه دوم قرار دارد.

3. شیدایی لاله

در اوایل قرن هفدهم بود که پدیده‌ای به نام «شیدایی لاله‌ها» رخ داد. در مدت زمان بسیار کوتاهی، پیاز گل لاله می تواند به اقلام بسیار ارزشمندی تبدیل شود. آنها در حالی که لامپ اغلب در زمین بود، روی کاغذ به مبلغ هنگفت فروخته می شدند. در طول این شوق گل لاله، یک پیاز گل لاله می تواند به اندازه کل ملک کنار کانال در آمستردام ارزش داشته باشد.

4. رنگارنگ

لاله ها تقریباً در هر رنگی از رنگین کمان وجود دارند: زرد، سبز، قرمز، نارنجی، بنفش، صورتی و حتی انواع با بیش از یک رنگ. تنها رنگ هایی که از دست رفته آبی و مشکی واقعی هستند. اگرچه برخی از گونه ها به رنگ مشکی نزدیک می شوند، اما در واقع یک بادمجان عمیق هستند. “ملکه شب” نزدیکتر است، اما حتی این لاله واقعا سیاه نیست.

5. گروه ها

آیا می دانستید لاله ها در پانزده گروه مختلف دسته بندی می شوند؟ این امر یافتن آنها را در میان مجموعه عظیم لاله ها آسان تر می کند. دوره گلدهی و شکل گل آنها نحوه گروه بندی آنها را تعیین می کند: لاله های تک گل، دوگل، حاشیه دار، گل سوسن، گونه ها و لاله های طوطی و همچنین لاله های زودگل و دیرگل وجود دارند.

6. شادی بهارلاله ها در پارک کوکنهوف

لاله به معنای بهار است. پس از آن ماه‌های سرد و تاریک زمستانی، این‌ها گل‌هایی هستند که آن شادی دلخواه را به خیابان‌ها و باغ‌های ما می‌آورند. رنگ های درخشان و باز شدن جوانه های گل آنها برای لبخند زدن ما کافی است. آنها در ماه مارس شروع به گلدهی می کنند. وقتی می گویید لاله، همه به بهار فکر می کنند!

7. پرورش

با وجود انواع مختلفی از لاله های ما، لاله های جدید دائما در حال توسعه هستند. این پرورش شامل تلاقی لاله هایی با ویژگی های عالی برای به دست آوردن ارقام جدید است. هنوز هم ممکن است اتفاق بیفتد که یک رنگ یا شکل جدید کشف شود – شاید حتی آن لاله سیاه آرزو. اما بیست سال طول می کشد تا یک رقم جدید در مراکز باغ ظاهر شود.

8. ماه های لذت

اگر گونه های خود را عاقلانه انتخاب کنید، می توانید از اوایل ماه مارس تا پایان اردیبهشت از گل های لاله در باغ خود لذت ببرید. برای انجام این کار، لاله هایی بکارید که دوره های گلدهی مختلفی دارند. شما همچنین می توانید آنها را به صورت لایه ای بکارید – روشی که به عنوان کاشت لازانیا شناخته می شود. پس از پایان گلدهی لاله ها در پایان اردیبهشت، گیاهان چند ساله و یکساله شروع به رنگ کردن می کنند.

9. مانند یک تصویر گیاه شناسی

آیا می دانستید که برخی از لاله ها سال به سال ظاهر می شوند و گل می دهند – و حتی بر تعداد آنها افزوده می شود؟ این گونه‌ها لاله‌ها هستند و به دلیل اندازه و ارتفاعشان در مقایسه با لاله‌های دیگر، گاهی اوقات به آنها لاله‌های کوتوله نیز می‌گویند. آنها پرندگان اولیه واقعی هستند زیرا بیشتر گونه های لاله ها زودترین گلدهی در بین لاله ها هستند. آشناترین آنها هستند لاله سیلوستریس، تی تاردا و T. turkestanica.

10. گلدان

اگر بالکن یا پاسیو دارید، می توانید از گل های لاله لذت ببرید. از این گذشته، این پیازهای گل برای کاشت در گلدان عالی هستند. با این حال، مهم است که از گلدان هایی استفاده کنید که حداقل شش برابر ارتفاع خود پیاز گل هستند. به این ترتیب یک لایه خاک هم در بالا و هم در زیر پیازهای لاله وجود خواهد داشت که ارتفاع آن سه برابر پیاز است. همچنین مطمئن شوید که گلدان دارای سوراخی در ته باشد تا آب اضافی آن خارج شود.

منبع: iBulb

تاریخ انتشار: 1399/08/10